FaTiHsAgOhİpHoP
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FaTiHsAgOhİpHoP

herşey burda herkez burda sen nerdesin

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Peygamberimizin Diş Temizliği

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
Admin
administatör
administatör
Admin

Erkek
Yaş : 28 Kayıt tarihi : 15/07/08 Mesaj Sayısı : 161 Nerden : İş/Hobiler : Lakap : fatihsagohiphp

MesajKonu: Peygamberimizin Diş Temizliği Peygamberimizin Diş Temizliği Icon_minitimeÇarş. Tem. 16, 2008 2:57 pm

Yapılan araştırmalara göre ülkemizde yirmi yaşına gelen her yüz kişiden 89unun dişleri çürük.Okul çocuklarının yüzde 67si diş fırçası kullanmamakta ve yılda her 4 kişiye sadece bir diş fırçası düşmektedir.O kadar reklama tanıtıma eğitime ve teşvike rağmen diş temizliği ve bakımı maalesef istenen düzeye gelmiş değildir.Zaruri bir ihtiyaç bir sağlık ve bir temizlik olarak görülmediği için de bir alışkanlık haline gelmemiştir.Ayrıca sigara tüketiminin ileri boyutlara varması özellikle gençler arasında çok yaygın olmasından dolayı da ağız ve diş bakımı hep ihmal edilmiştir.Oysa diş temizliği ve ağız sağlığı üzerinde İslâmın ilk yıllarında bile üzerinde çokça durulan konulardan birisidir.
Peygamberimizin hayatına ve sözlerine baktığımızda konuya ne kadar büyük bir önem verildiği anlaşılmaktadır.Sahabiler Peygamberimizi anlatırken onun dişlerinin inci gibi parladığını ter temiz bembeyaz ve ışıl ışıl olduğunu söylerler.Peygamberimizin Uhud Savaşında kırılan dişinden başka hiçbir dişi çürümemiş ve düşmemiş hep sağlam ve sağlıklı olarak kalmıştır.Peygamberimiz dişini misvakla temizlerdi.Misvak Arabistanda yetişen arak agacının kök ve dalından kesilerek yapılır.Bazı rivayetlerden anlaşıldığına göre Peygamberimizin zeytin dalından da misvak yaptığı olurdu.Peygamberimiz her vesileyle dişlerini misvaklar ve temizlerdi.Özellikle abdest alırken ve namaza başlamadan önce mutlaka misvak kullanırdı.Farz ve nafile namazlar dikkate alındığında günde beş-on defa misvak kullanırdı.Peygamberimiz misvakı o kadar sık ve çok kullanırdı ki bu hususta şöyle buyurmaktadır:
* Ben misvakı o kadar çok kullanırım ki dişlerimi köklerinden oynatacağından korkuyorum *
Kendisi bu kadar üzerinde durduğu gibi sahabileri de çok teşvik ederdi ve üzerinde ısrarla ve önemle dururdu.Bir seferinde şöyle buyurmuştu:
* Cebrail bana her gelişinde misvakı tavsiye etmediği zaman olmuyor.Öyle ki bana ve ümmetime farz kılacağından korkuyorum.Hem de ümmetime meşakkat vermekten endişe etmesem misvakı onlara farz kılardım *
İslâm öncesi temizlik namına bir şey bilmeyen su kullanma alışkanlığı dahi fazla olmayan bir toplumu temizliğe alıştırmak ağız ve diş temizliği gibi bir alışkanlığı bulunmayan bir millete bunu öğretmek hiç de kolay olmamıştı.
http://fatihsagohiphop.eniyiforum.net

Peygamberimizin Diş Temizliği

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası